вівторок, 29 грудня 2020 р.

"Хай різдв'яна добра казка подарує тепло й ласку"

З 1 січня 1700 року в Україні зустрічають Новий рік маскарадом, кумедними костюмами, святково вбраною ялинкою та феєрверками.Раніше новорічне святкування супроводжувалося веселощами та забавами аж до Різдва. Ще тоді з'явився звичай прикрашати ялинки та сосни біля своїх будинків. Існувало повір'я, що прикраси на новорічних деревах мають могутню силою. І злі сили таким чином будуть ставати добрішими. Першим запускав ракету в повітря цар Петро І. Так починався Новий рік. Він продовжувався іграми, забавами. А на Водохреща введено інший звичай - люди клали біля ополонок ялинові гілки, які потім переносили під дахи своїх будинків, захищаючись таким чином від негараздів та всього поганого.
Сьогодні ми відзначаємо Новий рік у ніч із 31 грудня на 1 січня і в свої права вступить Білий Металевий Бик. Китайці вірять, що тварина передає свої відмітні ознаки року, в який вона править. Знак гороскопу Бик володіє такими якостями, як рішучість, твердість, традиційність і працьовитість. Стихія Металу наділяє його залізною волею, а білий колір - упевненість.

Наші маленькі читачі принесли до нас, в бібліотеку, свої поробки під ялинку, за що ми їм дуже вдячні.

четвер, 24 грудня 2020 р.

"Хто багато читає, той багато знає - книжковий вернісаж

24 грудня 2020 року Завідувачка бібліотекою сімейного читання КАЛЮЖНА Л.Л. на запрошення вчительки молодших класів Глущено Ж.В., підготувала підбірку дитячих книжок та розповіла учням про значення книги. Світ книг розкриває проблему відношення до читання, вабить своєю мудрістю та загадковістю. Хороші книги − то найкращі друзі у життєвій мандрівці. Вони є великими вчителями та вихователями. Книги вчать і малих, і старих бути порядними, добрими, толерантними, чуйними людьми. Вони допомагають нам розвиватися духовно, удосконалювати інтелектуальні здібності, роблять нас розумними, освіченими, культурними людьми. Начитана людина добре вміє формулювати і відстоювати власну думку, а найголовніше мислити.
Книга допомогає учням осягнути значенняїї у житті людини, сприяє розвитку мовлення формування пізнавального інтересу, виховує бережливе ставлення до книги,уміння цінувати людську працю. Учні добре підготувались до заходу, вивчили вірші, прислів'я присвячені її Величності-книзі. За гарно проведений захід,діти подарували бібліотеці іграшки, зроблені власними руками.

Запрошуємо дітей,батьків відвідати бібліотеку та запастись книгами на зимові свята. Чекаємо!

четвер, 17 грудня 2020 р.

«Чудотворець Миколай! Ти усіх оберігай!»


Святий Миколай – чудотворець, благодійник, чарівник. У ніч на 19 грудня, в день його пам'яті, він розносить подарунки дітям, вітає із зимою, благословляє на добрі справи. Микола жив у місті Патара, у Малій Азії. Народився він в 280 році в родині багатих і благочестивих батьків Феофана і Нонни. Дядько Миколи був єпископом патарським. Юнак зростав в любові і добрі, але його глибоко засмучувала навколишня бідність і убогість городян. Він, як міг, допомагав бідним сім'ям, дітям-сиротам. Щоб не принижувати людей милостинею, він ночами розносив їжу, одяг, ласощі і клав на порозі бідних будинків. Згодом люди дізналися про благодійника і вже відкрито йшли до нього зі своїми бідами і проблемами.


Ще в юному віці він став батьком для сиріт, милостивим подавцем для бідних, в біді – помічником, в горі – утішником. Микола залишив світське життя і віддався службі Господу. Продав після смерті батьків все добро, гроші роздав убогим і жебракам, а сам відправився паломником в Палестину. Повернувшись, став священиком в місті Міри, а згодом – єпископом. Святий Миколай – образ, який асоціюється з високими людськими моральними цінностями, глибокою вірою в Бога і праведність існування на землі. Не гроші, а любов, порядність, доброчесність і благородство правлять світом. І один раз на рік, в чарівну грудневу ніч, у всіх у нас є можливість бути благодійниками заради власного задоволення і Божої милості. Завдяки доброму імені Святого Миколая кожен з нас може зробити щасливими стільки діток, позбавлених батьківської ласки. Та й до своїх дітей є можливість в цей день прийти з казкою і відзначити гарне навчання і слухняність.
Одного разу дізнався він про одного нещасного селянина, який збанкрутував в одну мить. У того бідолахи було троє дочок на виданні. У ті далекі часи без приданого було просто неможливо вийти заміж, тому дочкам довелося б йти важко працювати або піти в блуд, щоб хоча б прогодувати. Зглянувся Микола над бідними дівчатами, і пробравшись тихо до їхнього будинку посеред ночі вкинув в віконце три мішечки із золотом для кожної з дочок. Ось так Микола, тоді ще молодий священик, врятував трьох дівчат від важкої долі.



Легенди про Святого Миколая

Миколай і його маленький друг
Мало хто помічав, але дуже часто на картинках Святого Миколая зображують не самого, а з чотириногим другом – осликом. Цей ослик не простий, у нього сріблясто-сіра вовна, але все ж земної породи. Він завжди супроводжує Миколи Чудотворця і допомагає йому розносити подарунки дітям. Подейкують, що цей ослик пра-пра-правнук того самого знаменитого осла, що ввіз в Єрусалим Ісуса Христа.
Миколай і його чарівна книга
Кажуть, вдома у Святого Миколая є чарівна книга. У цій книзі все записано і про всіх. Там є всі хороші і погані справи, які за рік зробила людина. Тому і говорять, що якщо ти себе в цьому році погано вів, то подарунка від великого чарівника тобі не бачити. Але Святий Миколай добрий чарівник і готовий пробачити всі погані вчинки, варто тільки щиро попросити вибачення у всіх, кого образив і у самого Святого. Якщо почуття провини буде щирим, тоді можеш просити у Чудотворця чого завгодно – він все виконає. Головне не бути жадібним і не просити занадто багато, інакше покарає тебе Святий Миколай в наступному році.

Цікаві факти про Миколая - фото 292788


Цікаві факти про Миколая – Чудотворця

Факт 1. Збереглися відомості, що, ще будучи немовлям, Микола відрізнявся від інших дітей. Так, вважається, що новонароджений дотримувався посту і їв молоко матері тільки по середах і п'ятницях після вечірньої молитви, а під час хрещення простояв в купелі три години на ногах.

Факт 2. Вже у два роки Микола знав усі букви, а в три навчився читати по складах. Він сам вибрав собі вчителя, підійшовши до помосту, де торгували рабами, і взявши одного з них за руку. Цей раб виявився сином багатія з Сирії, знав три мови, сповідував християнську віру і був хрещений під ім'ям Іоанн.

Факт 3. До наших днів дійшли легенди про чудеса, які робив святий. Наприклад, коли в місті Міри настав голод, Микола з'явився уві сні італійському купцю, вклав йому в руку три золоті монети і повелів спорядити корабель і привезти в Міру жито.

Бібліотека підготувала книжкову виставку для своїх читачів.




понеділок, 7 грудня 2020 р.

"Незбагенне диво - українська хустка"

 7 грудня –  відзначається  Всесвітній  день   української хустки.



Здавна хустка вважалась українським національним аксесуаром, який зберігає в собі старовинні традиції. Хустка є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом. Це —  невід’ємна частина української культурної спадщини.Хустина є оберегом жінки з давніх-давен. Дівчатка, в основному, носили стрічки, віночки, а коли жінка виходила  заміж, то вона одягала на голову хустку. Хустка  була її оберегом, оберегом сім’ї, родини.  Це — символ і необхідність.Вона була маркером соціального стану жінки. Молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки — темні, вдови — чорні. Незаміжні дівчата часто вив’язувались вінкоподібно.Саме хустка свідчила  про рівень достатку родини. Заможні жінки зазвичай купували дорогі шовкові та вовняні хустки. Про коштовність хусток свідчить той факт, що за польської влади на Західній Україні чоловік повинен був десять днів працювати аби купити своїй дружині хустку.Образ хустки був символічним виявом прихильності. Протягом століть хустина була в Україні найдорожчим подарунком, яка символізує домівку та матір.У народному весільному обряді,поруч  з  розплітанням  коси, стоїть обряд  покриття  голови  молодої  хусткою.Засвітити волосся” — давній термін, що означав ходити з непокритою головою.  Для заміжньої жінки — це вважалося тяжким гріхом. За народними уявленнями, простоволоса заміжня жінка накликала неврожай, хвороби та пошесті. Стародавні головні убори: намітка, очіпок, убрус передували хустці.  Намітка — прямокутне платове вбрання голови; лляна, зрідка конопляна тонка або взагалі прозора (часом підкрохмалена) тканина завдовжки до 5 м і завширшки до 50 см. Найхарактернішим способом запинання намітки було обгортання її навколо очіпка та зав’язування пишним бантом ззаду. Цей старовинний вид головного убору в різних районах України мав свої назви: плат (Волинь, Західне Полісся), завивало (Полісся), серпанок (Південне Полісся), перемітка, рантух (Львівщина, Гуцульщина, Буковина), перемітка (Івано-Франківщина), завійка, наміт (Прикарпаття), рушник (Буковина), рубок (Лемківщина). Незважаючи на локальні відмінності, всі види намітки мали вигляд довгого шматка полотна, кінці якого були прикрашені багатим тканим перебірним орнаментом.Очіпок — (очепок, чепець, чіпець, каптур, капор, чепак, керпа) — обов’язковий головний убір заміжніх жінок. Твердий очіпок — на зразок шапки — шився з парчі та шовку, був на підкладці, часом утеплений і виразно прикрашався вишивкою. М’який очіпок (чушку) одягали під платове вбрання або під твердий очіпок.Варто зазначити, що очіпок, який одягала молода на весіллі, виконував певну магічну функцію та був символом щастя та плодючості в сім’ї.

Убрус. На всій території України аж до кінця XIX ст. зберігся стародавній звичай покривати заміжній жінці голову полотнищем тканини, що з часом перетворилося на різні форми традиційного жіночого вбрання. Назва “Убрус”, присутня ще в літописах XI ст., збереглася до наших днів. Чимало різновидів цього вбрання, яке лише умовно можна назвати платовим, діляться на дві великі групи: прямокутне і квадратне. Кожна з них за способами пов’язування має безліч локальних варіантів.Хустка — широко розповсюджене по всій Україні квадратне платове вбрання голови. Способи пов’язування хусток, які частково наслідували способи пов’язування наміток, були різними. У північних районах хустку пов’язували під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці (цьому передувало зав’язування двох невеликих платків, один з яких проходив під підборіддям). На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці. На Середньому Подніпров’ї хустку драпірували в особливий спосіб довкруги голови, але так, щоб залишити відкритим денце очіпка.Сьогодні яскраві хустки поступово завойовують прихильність не тільки українок, а й модниць всього світу. А от же українське вкотре стає світовим трендом.Бабусину хустку» як головний елемент використовують у своїй колекціях дизайнери. Саме з хусток особливим ручним способом виготовляють тканини, а уже з них — одяг.  Так були  виготовлені унікальні  сарафани та пальто.



вівторок, 1 грудня 2020 р.

«У хворих на СНІД свічка життя гасне дуже рано»: день боротьби зі СНІДом

 



Увесь світ сьогодні приділяє максимальну увагу боротьбі з пандемією коронавірусу. На тлі цього важливо не забувати, що, на жаль, є й інші загрози. І деякі з них більш серйозні, ніж Covid-19

Бібліотекарі підготували і поповнили конвалюту на дану тему для своїх читачів з 1.01-7.01.2020р.

В Україні станом на початок 2020 року проживає понад 250 тис. ВІЛ-інфікованих людей. Понад 80 тис. із них, згідно з даними проекту METIDA, не знають про свій статус.
Ще кілька фактів:
1. В Україні тільки в жовтні цього року 160 людей померли від СНІДу. Тільки цього місяця, за даними ЦОЗ, зареєстровано 1244 нові випадки ВІЛ-інфекції, у 268 осіб діагностували СНІД.
Статистика щодо шляхів передачі ВІЛ-інфекції у жовтні 2020 року є такою:
- гетеросексуальний – 660;
- гомосексуальний – 37;
- парентеральний – 540;
- вертикальний – 130;
- невідомий – 5
2. Згідно з даними представництва ЮНЕЙДС, 63% усіх людей, які живуть із ВІЛ, проживають у шести регіонах України: Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Донецька, Київська області та місто Київ.
3. Україна залишається одним із лідерів серед країн Європи за темпами поширення ВІЛ-інфекції.
Щорічно 1 грудня у світі відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Що це за день та як він з'явився?
Мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – привернути увагу суспільства до цієї хвороби. Згідно з даними ВООЗ, станом на кінець 2019 року у світі проживало 38 млн людей з ВІЛ. У 2019 році кількість нових випадків інфікування становила 1,7 млн осіб.
Вперше Всесвітній день боротьби зі СНІДом проголошено у 1988 році. Багато державних, громадських та медичних організацій у всьому світі в цей день проводять різні просвітницькі та діагностичні заходи.
Символ Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – червона стрічка, яка символізує пам'ять про людей, життя яких забрав СНІД. Також вона є символом боротьби із захворюванням і надії на те, що незабаром знайдуть ліки від "чуми XX століття".
Об'єднана програма ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС), яку започатковано в 1996 році, взяла на себе планування та просування (без початкового старту) Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.

При цьому ЮНЕЙДС закликала в 1997 році зосередити увагу на зв'язку, профілактиці та освіті упродовж усього року.
У 2004 році Всесвітня кампанія проти СНІДУ стала самостійною організацією.
У ВООЗ заявили, що у 2020 році Всесвітній день боротьби зі СНІДом стане закликом до глобальної солідарності та спільної відповідальності, а також до збереження життєво важливих послуг з ведення та профілактики ВІЛ-інфекції разом зі здійсненням невідкладних заходів з боротьби з Covid-19.
ВІЛ/СНІД. Запитання та відповіді
Що таке ВІЛ?
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Він інфікує клітини імунної системи, руйнуючи або порушуючи її функції. Інфікування ВІЛ призводить до прогресивної деградації імунної системи і, як наслідок, – до імунодефіциту.
Що таке СНІД?
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Цей термін використовують щодо останніх стадій ВІЛ-інфекції.
Як передається ВІЛ?
- Під час незахищеного сексуального контакту.
- Під час переливання зараженої крові.
- Під час використання нестерильних голок і шприців.
Також може передаватися від матері до дитини під час вагітності, пологів і грудного вигодовування.
Навіщо потрібен тест на ВІЛ?
Щоб вчасно розпочати необхідне лікування, яке потенційно може продовжити життя на довгі роки, а також щоб не допустити передачі ВІЛ іншим людям.
Чи є ліки від ВІЛ?
Ні, таких ліків немає. Однак завдяки належній антиретровірусній терапії прогресування ВІЛ в організмі можна уповільнити.

понеділок, 30 листопада 2020 р.

«Собака друг людини, а кішка – друг душі…»

Цікава інформація про домашніх улюбленців.

Вчені з'ясували, що діти, які ростуть в будинках з домашньою твариною, а саме – з собакою чи котом – хворіють рідше, ніж діти, які живуть без домашніх тварин. Мовляв, тримати немовлят у стерильному середовищі не надто добре для їх здоров'я.    Попередні дослідження свідчили, що наявність домашніх тварин знижує ризик алергії у малюків, у той час як останні досліди на мишах показали, що собаки можуть навіть запобігти розвитку дитячої астми.  Яким чином тварини попереджують ці недуги, поки не зовсім зрозуміло, Однак дослідники вважають, що шерсть домашніх тварин, а також мікроби, які тварини приносять у дім з вулиці, можуть з раннього віку підсилити імунну систему малюка і "навчити" її у майбутньому "відбиватися"від нападів алергенів і вірусних хвороб.    "Ми вважаємо, що присутність домашніх тварин позитивно впливає на імунну систему, що розвивається, зміцнює її. Тож дитина, коли зустрічається з мікробами, виявляється уже підготовлена до цього", - сказала доктор Ейя Бергрос, педіатр Університетської лікарні Куопіо в Фінляндії, яка проводила дослідженн.Бергрос та її колеги не аналізували імунну систему дітей, але вони спостерігали за 397 малюками, що народилися у Фінляндії між 2002 і 2005 роками.

    У продовж першого року життя, батьки вели щотижневі журнали здоров'я своїх дітей, записували симптоми, такі як кашель, нежить і вушні інфекції, вони також зазначали, чи отримували діти антибіотики.
    Дослідники виявили, що у дітей, які виросли в будинках з тваринами, на 44% менше ризиків мати інфекцію вуха та на 29% менше шансів лікуватися антибіотиками, порівняно з дітлахами, що ростуть без домашніх улюбленців.
Також дослідження показало, що малюки, в домі яких мешкає пес, здоровіші, ніж ті, що тримають кота.
    "У цілому, діти, які живуть з собакою, мають на 31%більше шансів бути здоровими в перший рік, ніж діти без собаки, а діти, де в домі живуть кішки мають на 6% більше шансів бути здоровим, ніж ті, де котів немає", відзначають вчені.
Дослідження Бергрос також відзначає важливість часу залучення тварини до "спілкування" з дитиною: усі дані свідчать про те, що рання взаємодія малюків і тварин може бути найбільш корисною для зниження ризику дитячої алергії і астми.
Це тому, що упродовж першого року життя, імунна система малюка все ще вчиться розпізнавати мікробів-друзів від мікробів-ворогів.
    Що стосується застуди і вушних інфекцій, дослідження Бергрос знайшло цікаву особливість: діти з домашніми тваринами були здоровішими вцілому, але кориснішими для здоров'я виявилися тварини, які не перебувають постійно в домі чи квартирі. 
Малюки тих родин, де собака проводить менше шести годин на день у домі, мали менше інфекцій, ніж діти, які виросли з цілком хатніми собаками.
    "Це говорить про те, що тварини можуть принести більше бруду і мікробів з вулиці, що сприяє зміцненню імунної системи немовлят швидше", відзначають вчені.
Але, незважаючи на гарні новини про тварин, певно, не варто відразу ж заводити пса чи кота, якщо їх у вас ще немає. Бо з іншого боку, вони можуть посилити симптоми у дітлахів, що мають схильність до алергії чи астми.
    Бергрос також зазначає, що її дослідження було зосереджене на дітях, які живуть у сільських і приміських районах Фінляндії, тож мікроби собак і кішок, які відстежували у цих регіонах можуть відрізнятися від тих, які приносять домашні тварини, що живуть в міських районах.
Основною відмінністю є те, що у місті тварини гуляють біля сміттєвих баків чи каналізації, що може навпаки зашкодити малюкам. "Ви не повинні тримати домашню тварину спеціально для захисту вашої дитини від застуди, але разом з тим не варто турбуватися, коли ваш домашній улюбленець тиче носика до вашого малюка". 
  Для своїх читачів бібліотекарі підготували книжкову-пізнавальну виставку.
 
 


середа, 25 листопада 2020 р.

«Схилимо голови в скорботі»

  Українці вшановують жертв голодоморів, зокрема,
 – Голодомору 1932-1933 років. У вікнах своїх будинків та на центральних площах міст у пам’ять про померлих від Голодомору о 16:00 українці запалять свічки одночасно по всій країні.

Фото: gazeta.lviv.ua


Картинки по запросу голодомор в бібліотеці  




5 фактів про голод 1932-33 років Україні, які варто знати:

1. Голодомор в Україні тривав 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн загиблих.

2. Навесні 1933 року, кажуть історики, в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.

3. У документах Політбюро ЦК КП(б)У збереглося свідчення про те, як восени 1932 року організовувалися з України так звані «зелені ешелони» для забезпечення промислових центрів Росії продуктами харчування до жовтневих свят. З України вивозили вже не тільки посівіний матеріал, але й, навіть, квашені огірки, капусту та помідори, напевно залишаючи людей приреченими на голодну смерть.

4. За розпорядженнями уряду, заборонялась будь-яка торгівля в сільській місцевості, призупинялося продовольче постачання сіл, переслідувалося та каралося на 10 років ув'язнення та розстріл будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, що не виконали хлібозаготівельних планів, запроваджувалася система натуральних штрафів, товарних репресій. Питома вага українського зерна в загальносоюзному обсязі хлібозаготівель сягала більше третини, а по окремих регіонах перевищувала планові завдання для Північного Кавказу, Центрально-Чорноземного регіону, Казахстану та Московської області разом узятих.

5. Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). На них припадає 52,8% загиблих. Смертність населення тут перевищувала середній рівень у 8-9 і більше разів. В бібліотці оформлено книжкову виставку, яка триватиме з 25 листопада по 2грудня 2020 року,то ж запрошуємо відвідати всіх бажаючих.

пʼятниця, 20 листопада 2020 р.

"Події, що змінили долю України"

  



21 листопада 2020 року країна відзначає День Гідності і Свободи. Цей день було започатковано у 2014 році з нагоди початку двох революцій, які відбулися в Україні у ХХІ столітті: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року
Цього дня українці віддають шану патріотизму й мужності громадян, які стали учасниками цих подій, піднялися на захист демократичних цінностей, прав і свободи людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору. Цей день – символ боротьби і перемоги, символ єднання заради найвищих ідеалів цивілізованого світу. Всупереч жорстокому тиску антидемократичного режиму українці об’єдналися і відстояли своє право на вибір достойного життя та майбутнього. Революція Гідності повернула людям віру у цінності свободи, гідності, та самопожертви, а також кинула виклик диктаторству, подвійним стандартам, корупції. Значення тих подій неможливо переоцінити, адже протягом листопада 2013 – лютого 2014 років відбулося найважливіше для української нації – пробудження свідомості суспільства.На сторінках багатьох сучасних книг закарбовано надзвичайно важливий період України і це допомагає всім нам згадати, побачити наскільки той час був епохальним кроком до зміни свідомості української нації. Революція Гідності сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму і показала важливість національної ідеї. Нині триває за неї боротьба. Наше суспільство здобуло право на зміни. Україна заплатила високу ціну за свій європейський вибір на Майдані і продовжує платити у війні на Донбасі.Події останніх років ставлять перед бібліотеками завдання активізації патріотичного виховання підростаючого покоління. Готуючись до відзначення Дня Гідності та Свободи, в бібліотеці сімейного читання з 19  по 25 листопада 2021 року була підготовлена  розгорнута книжкова виставка-пам'ять, де представлено літописи очевидців подій, романи, оповідання, нариси, присвячені подіям в Україні початку ХХІ століття. Працівники бібліотеки  привертають увагу відвідувачів до цієї виставки та розповідають про революційні події та патріотів України, які не пошкодували свого життя заради Свободи. Видання з виставок розповідають про героїв і перебіг Революції Гідності, що пробудила в душі кожного українця потяг до свободи та волі. Також працівниками бібліотек були представлені книги, присвячені російсько-українському протистоянню на Сході України, долям звичайних українців, що опинилися в зоні бойових дій.Ми мусимо пам’ятати про всіх мужніх людей, робити все можливе, щоб подвиг героїв не був марним.




четвер, 19 листопада 2020 р.

«Найбільшим скарбом на Землі є діти. Вони її майбутнє! Ілюстрована книжкова виставка


20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея ООН прийняла “Декларацію прав дитини”. Рівно через 30 років – 20 листопада 1989 року ― “Конвенцію прав дитини”. Символічно її називають “Дитячою конституцією”. Цей документ є базовим для захисту прав дітей у всьому світі. Уже 195 країн ратифікували Конвенцію прав дитини. Україна зробила це у 1991 році, Бібліотека сімейного читання підготувала книжкову виставку "Найбільшим скарбром на Землі є діти. Вони її майбутнє".
Захистити дитину – це ключовий обов’язок як батьків, так і держави. Понад 100 тисяч маленьких українців живуть в інтернатах – і мають при цьому батьків. Така статистика вражає. І задача держави - не допустити страждань дітей і захистити їхні права. 
Кожна дитина має право на освіту, на здоров’я і належну медичну допомогу, право на ім’я та громадянство. 






середа, 18 листопада 2020 р.

«Зупинимо насилля разом» - тематична полиця

   



 Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Ось і  в нашій бібліотеці була підготовлена тематична виставка з 17 листопада по 10 грудня   2020 року  в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

Основними завданнями акції є:

привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;

активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;

 - проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення  щодо нетерпимого ставлення до насильства;

- формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.



Шістнадцятиденний період    кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада

Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок

1 грудня

Всесвітній  день боротьби зі СНІДом

2 грудня

Міжнародний день боротьби з рабством

3 грудня

Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

5 грудня

Міжнародний день волонтера

6 грудня

Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі

9 грудня

Міжнародний день боротьби з корупцією

10 грудня

Міжнародний день прав людини

пʼятниця, 6 листопада 2020 р.

"Екологія. Книга. Бібліотека." - пізнавально-книжкова виставка

 

     

Все більше людей бере участь в діяльності з охорони навколишнього середовища, а екологія стає все більш важливою для життя людини і її існування на планеті. Думати глобально, а діяти локально - ось актуальний екологічний девіз сьогодення.Термін "екологія" вперше вжив у 1866 році німецький вчений Е. Ген походить від грецьких слів eikos, що означає дім, помешкання, місце перебування та logos - наука. Так Геккель назвав науку, що вивчає організацію та функціонування надорганізмових систем різниккель. Віх рівнів, видів. .  Сучасна екологія інтенсивно вивчає також взаємодію людини та біосфери, суспільного виробництва з навколишнім середовищем. Не стоїть осторонь щодо формування екологічної культури населення й наша бібліотека.. Сьогодні досить гострою є проблема екологічного просвітництва. Тому тема захисту навколишнього середовища завжди знаходиться у полі зору бібліотечних працівників, які спільно з екологами виховують у населення бережливе ставленняка і для своїх користувачів підготувала пізнавально-книжкову виставку.


Україна підписала угоду про асоціацію з Євросоюзом. Екологічна політика ЄС та його законодавство з питань навколишнього середовища є зразком для України. Згідно з Угодою про асоціацію Україна повинна адаптувати 31 екологічну директиву. Це дасть їй можливість наблизитися до європейських стандартів та реально поліпшити стан навколишнього середовища.

Головна мета проекту: Підвищення рівня екологічної освіти молоді та широкої громадськості. Ознайомлення користувачів з екологічними проблемами України та світу, їх причинами, наслідками та шляхами подолання, а також з основними засадами державної екологічної політики нашої країни. Шляхом проведення просвітницьких заходів, присвячених екологічній тематиці, а також практична робота по збору та утилізації відпрацьованих елементів живлення.


Термін дії проекту: розпочато 2014 року.


пʼятниця, 16 жовтня 2020 р.

«Хліб – наша сила, хліб – наша святість ..." - перегляд літератури


16 жовтня – Всесвітній день хліба

World Bread Day засноване у 2006 році Міжнародним союзом пекарів-кондитерів. Дата 16 жовтня обрана не випадково – саме у цей день 1945 року була створена Продовольча і сільськогосподарська організація ООН, яка займалася вирішенням проблем у розвитку сільського господарства, пише “Агро-Центр”.

Люди почали випікати хліб близько ще 8000 років тому. Готувався перший хліб з подрібненого борошна, змішаного з водою і випікався на плоскому камені на вогні. Кожен народ має свої традиції випікання головного смаколику. Ми підготували фотодобірку, аби показати як виглядає головний атрибут обіднього столу в різних країнах світу. Українці називають хліб “святим” в народі ходить приказка “хліб всьому голова”. Без хліба в Україні не обходиться жодна важлива подія. В обрядах та звичаях він символізує життя.

В Україні завжди віддавали перевагу житньому хлібу, а пшеничний випікали на великі свята – Різдво, Пасху, весілля. 

Фокачча – традиційний пісний італійський хліб. Традиційно його змащують оливковою олією і доповнюють базиліком.

Візитна картка Франції – здобний солодкий хліб на основі пивних дріжджів. Форма нагадує кілька круглих булочок, які сплели воєдино.

В Ізраїлі в суботу подається традиційний плетений яєчний хліб. На смак він злегка підсолоджений. Часто до здоби додають родзинки, кунжут або мак.

Індійський Naan можна куштувати з різноманітними добавками – від трав до насіння гарбуза і сиру.

Німецький крендель знають в усьому світі. Форма у цього хліба може бути різною, все залежить від фантазії і спритності господині.

В Бразилії маленькі сирні булочки можна знайти в будь який крамниці. Готують їх з маніока або кукурудзяного борошна.

Читання художньої літератури про хліб.

Казки: «Легкий хліб», «Казка про золоту зернину».
Оповідання: С. Дацкевіч «Від зерна до короваю», С. Ремізов «Хлібний голос», Я. Акім «Хліб», В. Токмакова «Що таке хліб», М. Самкова «Про хліб», П. Коганів «Хліб - наше багатство», Г. Поволоцький «Бувальщина».

Запрошуємо своїх читачів до бібліотеки, щоб ознайомитись з історією виникнення цього свята!

неділя, 11 жовтня 2020 р.

"Служити буду Україні" - Виставка-вшанування


 14 жовтня в Україні відзначається День захисника України, який нероздільно пов’язаний із розвитком українського війська та його військових традицій. Щорічне державне свято встановлено Указом Президента України № 806 від 14 жовтня 2014 року.

У цей день українці поціновують воїнів, які в різні часи обороняли і обороняють нашу незалежність і територіальну цілісність, усіх захисників України незалежно від службового становища та статі.

Це свято пов’язане з розвитком війська від часів Русі. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні з російським агресором.

Історія цього свята має давню традицію. Покрову Пресвятої Богородиці відзначали козаки, за що свято отримало другу назву – Козацька Покрова. Українське військо 1917–1921 років зберігало козацькі військові традиції в назвах військових частин, структурі, прапорах, одностроях тощо.

14 жовтня 1942 року вважається символічним днем утворення Української повстанської армії.

З початком сучасної російсько-української війни майже чотириста тисяч українців взяли зброю до рук у лавах Збройних Сил, Національної гвардії, правоохоронних органів і добровольчих формувань, щоб зупинити агресію Російської Федерації та відстояти незалежність України.

Наразі Українська армія активно модернізується, позбувається радянської спадщини та відновлює українські військові традиції. Наше військо стає однією з найбоєздатніших армій Європи, маючи за плечима більше 5 років досвіду боїв російсько-української війни. За цей час ми провели низку важливих реформ.